22. března 2017

Odborné studie i praktické pokusy ukazují, že spokojení zaměstnanci jsou produktivnější, mají často nižší absenci a jsou déle loajálnější jedné firmě. Jak ale dosáhnout toho, že budou všichni zaměstnanci spokojeni?

Jak řekl významný britský spisovatel a motivační řečník Simon Sinek: „Zákazníci nikdy nebudou milovat vaši společnost, dokud ji nebudou milovat nejdříve vaši zaměstnanci“.

Jakými prostředky ale dosáhnout spokojenosti a angažovanosti? Jak a čím správně motivovat lidi, kteří pro vás denně pracují?

Některé společnosti sice měří  štěstí svých zaměstnanců a možná i zjistí, že zaměstnanci jsou šťastní na svém pracovišti, rádi pracují se svými kolegy, milují team-buildingové akce, vynikají na firemních večírcích, ale přesto společnosti nedávají svůj úplný potenciál.

Proč je tedy zapojení zaměstnanců tak důležité?

Zapojení zaměstnanci jsou ochotní pracovat nad rámec svých povinností, aby dosáhli lepších výkonů. Ne proto, že musí, ale proto, že cítí ve své firmě oporu a spojence. Zapojený vedoucí pracovník řeší problémy společnosti během cesty domů ne proto, že musí, ale proto, že ho to jednoduše baví. Zapojený prodavač v obchodu s jízdními koly má radost z toho, že může zákazníkovi pomoci vybrat na kolo i správné sedlo, z kterého ho nebudou bolet záda a kolo s ním vyzkouší. Zapojená uklízečka při úklidu zamete i prostory před firmou a z květin v okně vybere všechny suché listy. Proto je důležité zapojení zaměstnanců od uklízečky až po ředitele.

Nepřekvapí nás tedy fakt, že společnosti se zapojenými zaměstnanci jsou výkonnější v řádech desítek procent, jak uvádí společnost Hay Group. To může znamenat rozdíl mezi průměrnými a naprosto nadprůměrnými službami či výrobkem! Angažovaní zaměstnanci také přispívají k výrazně lepší zákaznické zkušenosti a lepší zákaznická zkušenost poté produkuje věrnější a spokojenější zákazníky. A to je oč tu jde především.

Jak a čím správně zapojovat zaměstnance? To si povíme v dalším článku.